DOM

Łóżeczko dziecka w sypialni - plusy i minusy.

By Unknown - 18:04:00

dziecko w sypialni rodziców


Mieć niemowlaka przy sobie w sypialni, czy przygotować dla niego kąt w drugim pokoju - z takim dylematem spotykają się rodzice, gdy zaczynają tworzyć miejsce dla maluszka w domu. Jakie są plusy, a jakie minusy każdego z rozwiązań? Dziś przedstawię wam pierwsze z nich czyli łóżeczko dziecka w sypialni. Przeczytajcie. 


To pierwsze z rozwiązań. Wydaje mi się, że wszystkim bliższe. Oczywiście mam na myśli sam początek, bo później wskazane jest przeniesienie dziecka do swojego pokoju. Jednak na samym początku noworodek bezpieczniejszy będzie w sypialni u rodziców, ponieważ w tym okresie nie dość, że potrzebuje bliskości to obecność rodzica jest wymagana najlepiej całą dobę. 

Na początku maleństwo nie rozróżnia dnia i nocy, wymaga karmienia, stąd chce być przytulane po każdym przebudzeniu. I dobrze! My też chcemy je przytulać! Z tego właśnie wynika potrzeba umieszczenia łóżeczka w sypialni rodziców. 

Plusy:

 • poczucie bezpieczeństwa u dziecka, gdyż po każdym przebudzeniu rodzic jest blisko,
 • nocą nie trzeba co chwilę wstawać, by sprawdzić co u malca,
 • dziecko jest ciągle na przysłowiowe wyciągnięcie ręki,
 • komfort psychiczny rodziców, gdyż nie trzeba nasłuchiwać czy dziecko nie płacze,
 • jeśli już się przebudzi i płacze to krótką chwilę potrwa zanim ktoś po nie sięgnie i tym samym zapewni spokojny sen reszcie domowników,
 • buduje się silniejsza więź emocjonalna między dzieckiem a rodzicami.
Tyle plusów, może same dopisałybyście jeszcze kilka punktów.
Teraz czas na minusy, bo takie też są.


Minusy:

 • płacz dziecka wybudza rodziców, a jeden z nich jest szczególnie poszkodowany - najczęściej tata, bo to on następnego ranka musi wstać do pracy,
 • brak poczucia intymności rodziców w tym pokoju, w którym jest to najbardziej pożądane,
 • gdy spanie w jednym pokoju z rodzicami przedłuża się może być problem w późniejszym przyzwyczajeniu dziecka do oddzielnego pokoju, ponieważ nie będzie chciało przebywać w nim samo. Jeżeli jest możliwość przeniesienia dziecka do odzielnego pokoju to należy rozpocząć zaraz po ukończeniu przez nie roczku,
 • śmieszny minus, ale dla niektórych umieszczenie wszystkich dzicięcych rzeczy w pokoju może zająć trochę miejsca - łóżeczko, komoda, przewijak trochę zajmują stąd dla osób z naprawdę ciasną sypialnią może okazać się to problemem, a może naawet niewykonalnym.

Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością pomieszczeń to oprócz łóżeczka, czy dostawki do waszego łóżka w sypialni zorganizuj maleństwu swój kąt w drugim pokoju. Jeśli wszsytko będzie w porządku to dziecko może spać u siebie, natomiast gdy będzie silna potrzeba i będziesz musiała mieć go przy sobie - po prostu je zabierzesz i będzie mogło spać w sypialni - w łóżeczku, kołysce, dostawce - w czym tam masz. Będzie wtedy także łatwiej przyzwyczaić dziecko do samodzielnego zasypiania i spania w drugim pokoju. 

Zdecydowanie bliższe jest mi to rozwiązanie - przynajmniej na początku nie wyobrażam sobie, że nie mam dziecka pod ręką w tym samym pokoju. 

A jak jest u Was? :)

Świetnie, że tutaj jesteś! Nie przegap kolejnego wpisu. Wystarczy, że dasz lajka tutaj [klik], bądź zaobserwujesz nas na Istagramie. Tam jesteśmy zdecydowanie częściej [klik]Jeśli interesują Cię podróże z dzieckiem dołącz do grupy na Facebooku [klik]. Dziękuję! ;)

Przeczytaj również:

Co zmienia w Tobie ciąża?

 • Share:

You Might Also Like

3 komentarze

 1. My mamy kącik dla dziecka w sypialni, kupiliśmy takie łóżeczko, które "łączy" się z naszym łóżkiem. Nie wiem tylko jeszcze jaki materac do spania do niego dobrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o wybór materaca, to ja z własnego doświadczenie i tego, że niedawno sam kupowałem materac piankowy moge wam polecic sklep Viscotherapy. mają bardzo dobrej jakości materace w kwotach około 2000 i moim zdaniem na prawdę warto jest u nich kupować

  OdpowiedzUsuń